Історію більшості звичних речей і понять прийнято виводити ледь не від Адама. Не станемо винятком і ми: ліфт, як не дивно, винахід дуже древній. У письмових джерелах першим згадується підйомник Архімеда, збудований іще у третьому столітті до нашої ери. На протязі наступних двадцяти століть пасажирські ліфти і підйомники, наприклад, для їжі були примхою винятково владних і багатих цього світу. Цікаво, що у набагато пізніші часи, у XIX столітті, саме вдосконалення конструкції ліфта зробило можливим виникнення хмарочосів в Америці. І зараз у сучасних спорудах-хмарочосах, у великих бізнес-центрах, залізничних вокзалах великих міст, торговельних центрах, готелях та житлових багатоквартирних будинках не останнє місце займає ліфт. До хорошого, як відомо, звикаєш швидко, і тепер ліфт - це не просто засіб для підйому-спуску, але й дещо більше...

КОМФОРТ І БЕЗПЕКА ЛІФТА
Технології ліфтобудування розвиваються, а виробники ліфтів, борючись за місце на ринку, продовжують вдосконалювати свою продукцію. Сучасний ліфт - це конструкція із безшумними та безпечними дверима, а при потребі - із протипожежним облицюванням. Постійно покращуються підйомні механізми - лебідки: кількість механічних деталей у них все зменшується, завдяки чому знижується рівень шуму, а це важливо, зокрема, у житловому будинку. Все зручніше стає встановлювати машинне приміщення, а деякі види підйомного обладнання дозволяють обійтись зовсім без нього. Сучасний ліфт потребує все менше місця для шахти завдяки використанню телескопічних дверей і зменшенню навантаження на стінки шахти, а іноді ліфт взагалі може бути винесений за межі будівлі. При припиненні електропостачання сучасного ліфта він сам повернеться на нижній поверх, або відчиняться двері, і небезпека стати заручником ліфта і чекати кілька годин, поки відчинять, прямує до нуля. Підйомне обладнання дозволяє збільшувати чи зменшувати швидкість ліфта, тобто економити електроенергію. Нарощення та зменшення швидкості стали плавними, а це у хмарочосах, наприклад, особливо необхідно.

ЛІФТИ: КРАСА І ПРЕСТИЖ
У древні підручники з фен-шую не завадило б внести панорамні ліфти. Такий ліфт, крім чисто утилітарних функцій підйомника, є справжнім центром будівлі. Його можна вписати фактично у будь-який стиль інтер'єру, адже, крім скла, при потребі використовуються різні оздоблювальні деталі. Звичайна поїздка в панорамному ліфті перетворюється на розвагу: частина поверхні стін чи вся поверхня є прозорою, і пасажир може, їдучи, насолоджуватись краєвидом. Тому такі ліфти частенько встановлюють зовні будівель, особливо якщо дозволяє ландшафт. Крім того, ліфт зовні - це економія місця для шахти, яке можна використати для торгівлі чи інших цілей, адже ліфтова шахта займає мінімум чотири квадратних метри площі на кожен поверх. Стратегічно розміщений панорамний ліфт всередині торгового центру дозволяє збільшити продажі, адже пасажир крізь прозорі стінки бачить розмаїття товарів. А в людей, які відчувають дискомфорт у малих закритих приміщеннях, прозорий ліфт створює відчуття затишку. Крім усього, панорамний ліфт - це стиль та імідж будівлі, дорога деталь на кшталт престижної машини чи хорошого годинника.

Але й традиційні пасажирські ліфти лишаються не менш популярними. Їх встановлення та обслуговування значно дешевше, аніж у панорамних. Двері такого ліфта можуть бути оформлені в стилі внутрішнього простору будівлі і мати найрізноманітніше облицювання: сталь, металопластик, дерево, ламінат, інші матеріали... Перепоною стає тільки людська фантазія. Не менш цікавим може бути й дизайн кабіни ліфта: дзеркала, освітлення, покриття підлоги й поручні - всі деталі мають бути не лише красивими, але й ергономічними.
Так званий оглядовий ліфт, хоч і схожий на панорамний, має конструкцію звичайного пасажирського ліфта. Його основна ознака - матеріал кабіни: скляні панелі на сталевому каркасі, а вартість менша, ніж у панорамного.

Не останню роль у ліфті відіграють пости виклику, вибору поверха, різноманітні індикатори. Крупні цифри, рельєф, система Брайля, світлові сигнали дуже спрощують використання ліфта, а антивандальне виконання, сенсорні кнопки і голосова система вибору поверха стають приємним і корисним доповненням.